Videomateriāli par krematorijuNoderīgi zināt par bērēm un kremācijuLatvijas iedzīvotājiem pavadīt tuvinieku pēdējā gaitā ar godu ir svēta lieta

Ikvienam cilvēkam dzīvē pienāk skumjš brīdis, kad nomirst mīļš un tuvs cilvēks. Lai arī cik šādā situācijā nebūtu smagi un sāpīgi, ir jārod sevī spēks, lai tuvinieku pavadītu pēdējā ceļā. Piederīgiem tā ir goda lieta - savu mirušo pavadīt ar cieņu. Lai tas tā notiktu, šādos skumjos brīžos aizgājēja tuviniekiem talkā nāk apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji. Tās piedāvā ne tikai nelaiķi guldīt zemes klēpī, bet arī sniedz kremēšanas pakalpojumus. Mūsdienās arvien lielāku popularitāti iegūst kremācijas pakalpojumi. Līdz šim tie bija pieejami tikai galvaspilsētā Rīgā, bet kopš 2016. gada aprīļa šāda iespēja ir arī Valmieras pievārtē - jaunuzceltajā apbedīšanas namā “Krematorija”. Apbedīšanas pakalpojumu komplekss atrodas blakus Kocēnu kapiem. Uz sarunu aicinājām jaunas krematorijas pilnvaroto personu, apbedīšanas pakalpojumu speciālistu Edgaru Timpu.
Lasīt vairāk

Skaidrojumi


    Ad resurgendum cum Christo
  • Atbilstoši Latvijas Republikas teritorijā spēkā esošai likumdošanai urnu (kapsulu) ar mirušā pelniem var glabāt kolumbārijā (vieta līdzīgi kapiem, kur pēc kremācijas glabā urnas ar mirušo pelniem), var apglabāt kapos, var mirušā pelnus izkaisīt, kā arī rīkoties citādi, ņemot vērā mirušā vai piederīgo izteikto gribu, piemēram, glabāt mājās vai kādā citā mirušajam vai piederīgajiem nozīmīgā vietā.
  • Lasīt vairāk

Raksti

Jauna krematorija, izmaksas, pakalpojumi!

Jaunais, pēc visaugstākajiem standartiem, īpaši projektētais objekts ir jau nodots ekspluatācijā un nodrošina visas nepieciešamās funkcijas. Kopējā apbedīšanas nama telpu platība – 420 m2. Šeit pie Kocēnu kapiem, Valmierā viss atrodas vienkopus: birojs, kurā mirušā piederīgie ar apbedīšanas speciālistu vienosies par sniedzamo pakalpojumu klāstu.

Lasīt vairāk


Krematorijas pirmais darba gadsKāds bijis pirmais darbības gads? Cik klienti apkalpoti?

Jaunas krematorijas pirmais gads noritēja intensīvā darba ritmā. Aktīvi strādājām pie krematorijas darba organizācijas, risinot gan praktiskas, gan saimnieciskas lietas. Izveidojām iestādi pēc vienas pieturas aģentūras principa – pilns apbedīšanas komplekss vienā vietā. Kur ir pieejama gaiša un silta atvadu zāle, moderns morgs, apbedīšanas piederumu veiklas, birojs pasūtījumu noformēšanai. Veidojām un turpinām veidot sadarbību ar pašvaldībām, sociālo aprūpes centriem, pansionātiem, slimnīcām, poliklīnikām u.tml. iestādēm apbedīšanas jautājumu risināšanas jomā. Sagatavojām krematorijas pakalpojumu piedāvājumus un cenrādi iedzīvotājiem, ievērojot ekonomisko un sociālo situāciju valstī, tajā skaitā reālo iedzīvotāju pirktspēju un pieprasījumu. Kā rezultātā spējām nodrošināt kremācijas pakalpojumu sniegšanu visas valsts teritorijā.
Lasīt vairākKremācijas noteikumiKremācijas noteikumi Nr.600

Ministru kabineta 2010.gada 29.jūnija "Kremācijas noteikumi" Nr.600 izdoti saskaņā ar likuma "Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā" 7.1 panta otro un trešo daļu un Brīvas pakalpojumu sniegšanas likuma 14.panta otro daļu. Noteikumi nosaka komersantu licencēšanas kārtību kremācijas veikšanai, kā arī kārtību, kādā maksājama valsts nodeva par speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu, un valsts nodevas apmēru, kā arī dokumentus, kas nepieciešami, lai veiktu miruša cilvēka kremāciju, dokumentu iesniegšanas kārtību, kā arī kārtību, kādā veicama kremācija un kārtojama ar to saistītā lietvedība.
Lasīt vairākIedzīvotāji izvēlās par labu kremācijai
Pēdējā laikā iedzīvotāji izvēlās par labu kremācijai un šāda tendence ir novērojama visā pasaulē. Kremācija pēc savas būtības ir saprotama, pieņemama, izdevīga, cienīga un ar vēsturiskām saknēm. Kremācijas norisi Latvijā stingri nosaka 2010.gada 29.jūnija Ministru kabineta noteikumi Nr.600 “Kremācijas noteikumi”. Iedzīvotājiem ir tiesības saņemt kremācijas pakalpojumus bez starpniekiem pa tiešo licencētā krematorijā. Pašlaik Latvijā darbojas 2 (divas) krematorijas, kas ir saņēmuši speciālo atļauju kremācijas veikšanai. Jauna krematorija savu darbu uzsāka 2016.gada aprīlī. Jāuzsver, ka kremācija notiek šim nolūkam piemērotā ēkā – krematorijā, kura ir aprīkota ar nepieciešamām iekārtām un telpām. Aizgājēju kremācija parasti notiek rindas kārtībā, protams, ir iespējama arīdzan steidzama kremācija, kad mirušo kremēs 24 stundu laikā. Vidēji kremācijas process ilgst ap 1,5 – 2 stundas. Saskaņā ar kremācijas noteikumiem krematorijas ir nodrošinātas pret nepiederošu personu neatļautu iekļūšanu, ka rezultātā pavadītājiem nav paredzēts piedalīties pašā kremācijas procesā.
Lasīt vairāk