Krematorija Krematorija Krematorija

Rīga: 20 01 83 33 (Diennakts 00-24)
Rīgas rajons: 29 57 47 45 (Diennakts 00-24)
Vidzeme: 20 88 89 89 (Diennakts 00-24)
Kurzeme: 26 33 59 28 (Diennakts 00-24)

Apbedīšanas nams - Krematorija

Krematorijas pirmais darba gads


Kāds bijis pirmais darbības gads? Cik klienti apkalpoti?

Jaunas krematorijas pirmais gads noritēja intensīvā darba ritmā. Aktīvi strādājām pie krematorijas darba organizācijas, risinot gan praktiskas, gan saimnieciskas lietas. Izveidojām iestādi pēc vienas pieturas aģentūras principa – pilns apbedīšanas komplekss vienā vietā. Kur ir pieejama gaiša un silta atvadu zāle, moderns morgs, apbedīšanas piederumu veiklas, birojs pasūtījumu noformēšanai. Veidojām un turpinām veidot sadarbību ar pašvaldībām, sociālo aprūpes centriem, pansionātiem, slimnīcām, poliklīnikām u.tml. iestādēm apbedīšanas jautājumu risināšanas jomā. Sagatavojām krematorijas pakalpojumu piedāvājumus un cenrādi iedzīvotājiem, ievērojot ekonomisko un sociālo situāciju valstī, tajā skaitā reālo iedzīvotāju pirktspēju un pieprasījumu. Kā rezultātā spējām nodrošināt kremācijas pakalpojumu sniegšanu visas valsts teritorijā. Ir izpildīti iedzīvotāju pieprasījumi no republikas pilsētām (Rīga, Valmiera, Rēzekne, Jēkabpils, Ventspils, Liepāja, Jelgava, Daugavpils, Jūrmala) un novadiem.

Pašlaik jau ir veiktas 701 kremācijas. Tik tiešām iedzīvotāju pieprasījums pēc krematorijas pakalpojumiem ir jūtams un atbalstāms. Saņēmām pozitīvas atsauksmes un ierosinājumus.

Jāpiebilst, ka pieprasījums pēc kremācijas pieaug ikmēnesi, līdz ar to kremācijas skaita dinamikai ir augoša tendence. Citiem vārdiem sakot – krematorijas pakalpojumi kļūst aizvien pieprasītāki. Tā pēc statistikas datiem 2015.g. 8 %, bet 2016.g. jau 10 % no mirušo skaita valstī izvēlējās par labu kremācijai, piemēram, Rīgā ap 25 % <. Tas skaidrojams ar vairākiem faktoriem, cilvēki palika izlēmīgāki, nebaidās pieņemt lēmumu kremācijas labā, kremācija Latvijā līdz ar jaunas licencētas krematorijas atvēršanas ir kļuvusi pieejamāka, saprotamāka, vienkāršāka un pat izdevīgāka nekā bēru organizēšana. Jo vairāk kremācijas rezultātā iegūtie pelni ir videi nekaitīgi un pēc savas būtības brīvi un viegli pārvietojami, var glabāt kolumbārijā, mājās, apglabāt kapos vai vienkārši izkaisīt – tās ir piederīgo ziņā.

Kopumā jauna krematorija un apbedīšanas nams kā sabiedriski nozīmīgs objekts pa tiešo spēja nodrošināt iedzīvotāju vēlmes kremācijas un bēru nodrošināšanas aspektā, sniedzot pilnu apbedīšanas pakalpojumu klāstu un atbalstu grūtajā brīdī.

2017.gada marta sākumā no Kocēnu novada pašvaldības un iedzīvotājiem saņēmām atzinības rakstu un apbalvojumu “Gada jaunums” kā apliecinājums par sociālnozīmīga objekta attīstību novadā un valstī kopumā. Šajā sakarā turpināsim pieturēties pie sociālatbildīgas un pārdomātas politikas pakalpojuma nodrošināšanas kontekstā.

Kādas ir nākotnes ieceres, plāni?

Ilgtermiņā krematorija turpinās nepārtrauktu darbu pie pakalpojumu pilnveidošanas, uzlabošanas un attīstības. Plānots ir ieviest jaunus piedāvājumus un pakalpojumus atkarībā no iedzīvotāju pieprasījuma.

Tā kā iedzīvotāji aktīvi interesējās par iespējām jau dzīves laikā noslēgt līgumus par kremācijas pakalpojumiem. Līdz ar to krematorija piedāvā programmas “Tradīcija” ietvaros noslēgt līgumu par kremācijas pakalpojumiem – pēc principa samaksāt šodien, izmantot rīt, kaut vai pēc 10 (desmit) gadiem par līgumā norādīto samaksu un nosacījumiem. Būtiski, ka daļa no programmas “Tradīcija” savāktiem līdzekļiem būs novirzīta labdarībai, piemēram, baznīcas atjaunošanai. Šādiem priekšapmaksas līgumiem ir ierobežots skaits – paredzēts noslēgt vien 100 (simts) līgumus.

Tuvākā nākotnē plānojam izveidot jaunas struktūrvienības novados, pilsētās. Ir iecere atvērt vēl vienu krematoriju un apbedīšanas kompleksu, kur vienviet būtu atvadu zāle, veikals, morgs, ārsta kabinets, birojs, kolumbārijs, pieminekļi.


Atpakaļ uz Jaunumiem