Krematorija Krematorija Krematorija

Rīga: 20 01 83 33 (Diennakts 00-24)
Rīgas rajons: 29 57 47 45 (Diennakts 00-24)
Vidzeme: 20 88 89 89 (Diennakts 00-24)
Kurzeme: 26 33 59 28 (Diennakts 00-24)

Apbedīšanas nams - Krematorija

Latvijas iedzīvotājiem pavadīt tuvinieku pēdējā gaitā ar godu ir svēta lieta


Ko darīt, kad nomirst mīļš un tuvs cilvēks?

Ikvienam cilvēkam dzīvē pienāk skumjš brīdis, kad nomirst mīļš un tuvs cilvēks. Lai arī cik šādā situācijā nebūtu smagi un sāpīgi, ir jārod sevī spēks, lai tuvinieku pavadītu pēdējā ceļā. Piederīgiem tā ir goda lieta - savu mirušo pavadīt ar cieņu. Lai tas tā notiktu, šādos skumjos brīžos aizgājēja tuviniekiem talkā nāk apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji. Tās piedāvā ne tikai nelaiķi guldīt zemes klēpī, bet arī sniedz kremēšanas pakalpojumus.

Mūsdienās arvien lielāku popularitāti iegūst kremācijas pakalpojumi. Līdz šim tie bija pieejami tikai galvaspilsētā Rīgā, bet kopš 2016. gada aprīļa šāda iespēja ir arī Valmieras pievārtē - jaunuzceltajā apbedīšanas namā “Krematorija”. Apbedīšanas pakalpojumu komplekss atrodas blakus Kocēnu kapiem. Uz sarunu aicinājām jaunas krematorijas pilnvaroto personu, apbedīšanas pakalpojumu speciālistu Edgaru Timpu.

Sarunas sākumā viņš izrāda jaunuzceltā kompleksa telpas. Jāatzīst, tās tik tiešām ir modernas un mūsdienu prasībām atbilstošas, kurās iespējams ne tikai rīkot ierastās atvadas ar nelaiķa guldīšanu kapos, bet arī nelaiķi kremēt. Tuvinieki pēc dažām dienām var saņemt urnu ar aizgājēja pelniem, bet pie steidzamas kremācijas 24 stundu laikā vai pat ātrāk. Arī urnas ir iespējams iegādāties tepat uz vietas dažādā cenu amplitūdā. Ir arī ekskluzīvi varianti, piemēram urna, kas izrotāta ar swarovski kristāliem, un pēdējais jaunums – ekoloģiskā urna, kurā jau ir iestrādāta īpaša zeme un koka sēklas. Šādu urnu ar nelaiķa pelniem ierok zemē, nav svarīgi, vai tas ir mājas pagalmā vai kapos, un pēc kāda laika sāk augt koks. Tuvinieki var izvēlēties, kāda koka sēklas vēlas, lai tas augtu kā mīļa piemiņa savam mūžībā pavadītajam tuviniekam.

Skumjajā brīdī tuviniekiem aizejot un izstāstot savas vajadzības, apbedīšanas nama darbinieki nodrošina pilnu pakalpojumu klāstu, sākot ar nelaiķa aizvešanu no mājām uz morgu un sagatavošanu pēdējam ceļam, atvadu organizēšanu, aizgājēja guldīšanu zemes klēpī vai kremēšanu. Tas viss tiek nodrošināts pēc klienta vēlmēm un finansiālajām iespējām. E. Timpa novērojis, ka arvien vairāk cilvēku izvēlas kremācijas pakalpojumus.

Viņš atklāj, ka arvien biežāk tos izvēlas arī gados veci cilvēki, jo līdz šim sabiedrībā valdīja pieņēmums, ka kremāciju izvēlas salīdzinoši vairāk klientu, kuriem miris gados jauns tuvinieks. Viņaprāt, tas saistīts arī ar to, ka bēru rīkošana ar nelaiķa guldīšanu zemes klēpī izmaksā vairāk nekā kremācija. To apliecina arī apbedīšanas namā pieejamais pakalpojumu cenrādis, ar kuru iespējams iepazīties visiem, kuriem tas ir vajadzīgs. Turklāt viens no apbedīšanas nama darbinieku kodeksiem ir tuvinieku uzklausīšana un, ja tāda ir, aizgājēja pēdējās gribas izpildīšana.

Dati liecina, ka jaunas krematorijas pakalpojumus izvēlas ne tikai Vidzemes reģionā dzīvojošie, bet iedzīvotāji no visas Latvijas.

E. Timpa uzskata, ka tas ir tāpēc, ka Vidzemē sniegto pakalpojumu kvalitāte tik tiešām ir augstā līmenī. Turklāt nekur Latvijā nav iespējams apgūt šo reizē emocionāli smago, bet tik ļoti nepieciešamo arodu. Jāatzīst, ka ne visi cilvēki šo darbu var darīt, un pēc E. Timpas teiktā ir skaidrs, ka apbedīšanas nama darbiniekiem ir ļoti augstas darba prasības. Un tas arī ir saprotams, jo ikviens cilvēks, kuram nācies saskarties ar tuvinieka pavadīšanu pēdējā ceļā, vēlas, lai atvadas noritētu bez starpgadījumiem un tās būtu sirsnīgas. Spēja to veikt arī ir apbedīšanas darba galvenais apliecinājums.

Nobeigumā jānorāda, ka jaunas krematorijas rīcībā ir arī Atvadu zāle un birojs Rīgā, kā rezultātā Rīgas un tās reģiona iedzīvotājiem ir iespēja saņemt jaunas krematorijas pakalpojumus pēc pieņemamām un pieejamākām cenām.

Tomēr jāuzsver, ka jauna krematorija nodrošina mirušo transportēšanu visas valsts teritorijā, līdz ar ko piederīgie var atvadīties no mirušā savā pilsētā, bet par transportu un apbedīšanas procesa pabeigšanu parūpēsies krematorijas speciālisti. Sīkāka informācija par krematorijas pakalpojumiem ir pieejama www.krematorija.lv vai pa diennakts tālruni: 20888989 (Vidzemē) vai 20018333 (Rīgā).


Atpakaļ uz Jaunumiem